Azyl lásky, pokoja, srdečnosti

Čitateľov NOVÉHO DŇA sme už previedli v reportáži po novučičkých interiéroch Domu kultúry na Kramároch, ktorý prešiel v neuveriteľne krátkom čase zásadnou rekonštrukciou a dostavbou. Novú strechu nad hlavou tak dostalo i Poetické štúdio DK, ktoré zajtra, 20. decembra odkrojí neuveriteľnú, už 67. kapitolu svojho jestvovania. Už toľkokrát predstúpil pred publikum herec a recitátor Juraj Sarvaš i v úlohe scenáristu a režiséra. Pretože práve tento neúnavný sedemdesiatnik, ktorý vitálnou energiou zahanbuje kolegov o desaťročia mladších, je dušou Poetického Štúdia i "domácim pánom", ktorý vo dverách víta hostí stálych i náhodných.

Adventný večer Poetického štúdia býva už tradične zasvätený Vianočnému programu a nie inak tomu bude i tentoraz. O radostiach/strastiach života pri symbolickom štedrovečernom stole budú v programe nazvanom Šľachetnosť Vianoc nech do sŕdc vojde hovoriť hostia, starosta bratislavského Nového Mesta Ing. Richard Frimmel a MUDr. Jančuška z Rakúska a o umelecký program sa postarajú Svetlana Sarvašová-Csudayová, protagonistka Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene, Bratislavčan Marek Fajnor, ktorý študuje herectvo na Fakulte dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici a mladý gitarista Tomáš Jančuška z Viedne. Chýbať nebude ani tradičný kolektívny hosť, tentoraz detský folklórny súbor Zázrivček zo Zázrivej, ktorý do nemocničnej štvrte hlavného mesta prinesie kúštik tradícií a neopakovateľný pôvab tradícií, ktoré v mestách už vymreli.

"Len z dobrého vzťahu k ľuďom starosta Nového Mesta Ing. Richard Frimmel so svojimi poslancami vynaložil všetky sily, aby nám, občanom Bratislavy, vytvoril tento krásny kultúrny stánok a dostali sme ho ako dar k Vianociam. Slovo robí muža. V marci sľúbil - v decembri sľub dodržal. Zdá sa to samozrejmé, ale nie je to samozrejmé. Veď mnohí iní predstavitelia moci nedajú na kultúru nič. Nuž, poďakujme sa pod vianočným stromom za tento dar. Zachovajme si tu azyl lásky, pokoja, srdečnosti, kde za jeden stolík k sviečke zasadnú známi-neznámi a vôbec to neprekáža, lebo majú lásku v srdci. Nech nás spája ten útly v jasliach, ktorý - verme - zvládne Herodesa." - pozýva na zajtrajší večer majster Sarvaš. (ama)

 

Prosíme koláčik,

zima je.

Ježiško v srdiečkach

kraľuje.

Pomôže, poláska

siroty.

Aj ony nech majú

dobroty.

Vrždí sneh bielučký

pri kroku.

Svätvečer daj lásky

človeku.


19.12.2002, Nový deň